Veveří

oficiální webová prezentace státního hradu

Dnes zavřeno

Areál hradu bude pro návštěvníky otevřen v květnu pouze o víkendech. Celý objekt včetně interiérů bude otevřen od 30. května. Při prohlídce prosíme dodržujte bezpečnostní pokyny, které jsou umístěny u vstupu do objektu a na webu.

Zavřít

Letohrádek Mitrovských v Brně

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 45 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Jediný letohrádek na Moravě!

Hned vedle rozlehlého areálu Brněnského výstaviště se nachází romantický zámeček - Letohrádek Mitrovských.

Byl postaven Antonínem Arnoštem – příslušníkem hraběcího rodu Mitrovských – na přelomu 80. a 90. let 18. století. Stavební styl je jak pozdně barokní - co se půdorysu a striktní symetrie týče, tak zároveň raně klasicistní. Tehdy byl módní i dekorativní styl Ludvíka XVI., který se projevil zejména v samotných interiérech, z nichž vyniká námětově jedinečná fresková výzdoba s pohledy do vzdálených krajin s četnými exotickými palmami, květinami, ptactvem a další faunou (nechybí například opice), ale i zednářskými symboly.

Letohrádek Mitrovských okouzlí každého milovníka historie, cestování, architektonických stylů, ale i romantického dobového prostředí. Jediný letohrádek na Moravě – dříve tzv. zahradní kasino a dominanta zahrady rodiny Mitrovských – nabízí nádherné interiéry, spoustu kulturních a společenských akcí, ale třeba i možnost svatby v zámeckém stylu (a navíc pod palmami), aniž byste museli opustit město.

Více informací naleznete na webových stránkách Letohrádku Mitrovských.


Tipy na výlet

Za mlynářským řemeslem do unikátního Jarošova mlýna

Na zámku v Rosicích můžete obdivovat nejen renesanční arkády, ale také je možné navštívit protiatomový kryt z roku 1965.